Plané rostliny

kandik psi zub

Tři jarní výlety, které jde stihnout ještě letos, nebo naplánovat na příští rok :-)

Sněženka, bledule, kandík psí zub…. Taky máte ty jarní rostlinky tak nějak nejraději? Asi že se člověk celou zimu těší, až zase něco pokvete  – dokonce v lese a kolem vody… /jasně, sedmikráska je tu s námi skoro pořád/. Mám tři oblíbené cíle – tedy z těch prvních jarních. Nestihnu každý rok všechny, ale průběžně střídám: za …

Tři jarní výlety, které jde stihnout ještě letos, nebo naplánovat na příští rok 🙂 Pokračovat ve čtení »

srucha2

Můj oblíbený plevel 7 :-)

má trochu zpoždění. Chvíli jsem se toulala po Španělsku. Povím, ale až bude vhodný čas…. Teď je čas na další díl plevelů. V létě má sezónu šrucha, tak musí být o ní. Jako vždy, po trošce obecných řečí o plevelech (dneska o těch vzácných, které většinou zrovna kvetou…), hned za prvním portrétem šruchy, také jako …

Můj oblíbený plevel 7 🙂 Pokračovat ve čtení »

merlik vsedobr

Můj oblíbený plevel 6. :-)

Šestý díl bude o merlících a lebedách, které teď mají hlavní sezónu, a o použití „plevelů“ ve fytoterapii (protože sv. Jana je pro sběr bylinek významný den ;-)). Využití léčivých rostlin – fytoterapie – je samostatný vědní obor. Ale úřady evropského typu teď využití bylinek moc nepodporují. Já je podporuju, protože je máme už staletí …

Můj oblíbený plevel 6. 🙂 Pokračovat ve čtení »

salat s kokoškou

Můj oblíbený plevel 5. :-)

Že není vždycky nutné všechny plevele v zahradě za každou cenu recyklovat kompostováním už tak nějak tušíme. Jo, některé rostliny jde sníst 😉. I proto toto píšu, a vy možná čtete… A dokonce je to v posledních letech poměrně módní záležitost, takže jsme všichni trendy a in  :-). Tak si shrňme, jaké máme možnosti v průběhu roku. …

Můj oblíbený plevel 5. 🙂 Pokračovat ve čtení »

knihy 1

Z mé knihovny 1.

Nahlédneme spolu občas, řekněme jednou za měsíc, do mé knihovny? Do sekce permakultura, zahrady, soběstačnost, jedlé rostliny, bylinky, botanika, krajina,… Pokud chcete – vítejte, jen prosím, kafe, čaj a brýle musíte mít své 🙂 Knihy dodám… Jako první – mí první a osvědčení průvodci jedlými rostlinami. Kromě těch živých, na které s vděčností a s úsměvem vzpomínám …

Z mé knihovny 1. Pokračovat ve čtení »

jarni vychazka

Oficiální začátek podivné jarní sezóny 2021

20./21. března právě bylo, takže podle kalendáře jaro už definitivně je. Sice tu občas trochu sněží, ale to není nic, co by nám zabránilo chodit ven. Jiné překážky jsou aktuálně závažnější… Takže i když jsem smutná, že kandíky na Medníku letos neuvidím, aspoň po mém dovoleném teritoriu je potřeba se projít. A doplnit čerstvý kyslík, …

Oficiální začátek podivné jarní sezóny 2021 Pokračovat ve čtení »

pampeliska_kvet

Můj oblíbený plevel 3. :-)

Pokračování, lednový díl o ptačinci tady, únorový o bršlici tu. A koho nezajímá plevelí teorie, skočte si rovnou pod obrázek na pampelišku 🙂 Další zajímavou vlastností plevelů je, že nám mohou už jen svou přítomností prozradit hodně o vlastnostech prostředí, ve kterém rostou. Odborně se tomu říká bioindikace a shrnutí nároků rostlin najdeme třeba v …

Můj oblíbený plevel 3. 🙂 Pokračovat ve čtení »

šípky v zimě

Zimní „plané“ čaje

Ráda chodím ven každý den (jo, ještě pořád naštěstí můžeme). A jsem zvyklá se jen tak toulat po mezích a po lesích a většinou si s vděčností a poděkováním mamince Zemi něco donést domů. Jestli nějaká vzpomínka na předky sběrače, nebo na má mladá tulácká léta, nebo prostě pocit, že člověk vždycky najde něco k jídlu… Jana …

Zimní „plané“ čaje Pokračovat ve čtení »

brslice_porost

Můj oblíbený plevel 2. :-)

Druhé pokračování. Tentokrát o způsobech šíření, nejen plevelů. A o bršlici. První – lednový díl o ptačinci je tady. Šíření plevelů (i všech ostatních rostlin) je samo o sobě fascinující…. Doporučuju dokumentární cyklus BBC Soukromý život rostlin  od D. Attenborougha (The Private Life Of Plants – krátká ukázka třeba tady). To by člověk neřekl, jak akční …

Můj oblíbený plevel 2. 🙂 Pokračovat ve čtení »