zahradní postupy

dynoviste2

Mé tři nejvíc neosvědčené zahradní akce minulého roku

Většinou v zimě přemýšlím, co se v minulé sezóně povedlo (a vy možná také). A pak občas napíšu, co se mi osvědčilo. O tom, co se neosvědčilo, píšu spíš výjimečně (třeba různá úskalí u vysokých záhonů…). A protože změna je život, pustím se do toho teď. Třeba někoho inspiruju – co nedělat 😉. A nebo co …

Mé tři nejvíc neosvědčené zahradní akce minulého roku Pokračovat ve čtení »

zelenastrecha1

Zelené střechy pro malé stavbičky

Nebudu se pouštět do návodů, jak vytvořit regulérní zelenou střechu obytného domu nebo velké haly, to je s těmi všemi izolačními vrstvami, speciálními substráty a výpočty nosnosti konstrukcí velké téma pro specializované odborníky a firmy. Ale pojďme si zkusit vypěstovat něco zeleného na střeše kůlničky, kurníku, kadibudky a nebo, jako v našem případě, hmyzího domku. Budovali jsme …

Zelené střechy pro malé stavbičky Pokračovat ve čtení »

velky hmyzi hotel

Bydlení ve 3+1. Naše zahradní hmyzí domky

Pravda je, že na zahradě máme nejrůznější schovky pro hmyz. Dřevo v ježkách, staré duté stromy, špalky a klády jako okraje záhonů,…. Takže vlastně bychom žádné hmyzí ubytovny pořizovat nemuseli, určitě by si ti různí tvorové něco našli sami…. Jenže… to prostě člověk musí zkusit, ne? Už proto, aby se měl na co koukat….. Jana NovákováRostliny …

Bydlení ve 3+1. Naše zahradní hmyzí domky Pokračovat ve čtení »

uroda

Čerstvé a rozmanité plodiny z vlastní zahrady – jaké jsou možnosti samozásobování?

Psala jsem pro Zahrádkář ještě v časech dávno před „koronavirových“… jenže v těchto dnech to považuju za ještě důležitější… Osít obilím už je letos pozdě (a asi ani není moc čím….), ale vysadit brambory, rajčata, dýně, nasít mrkev a kukuřici je pořád čas. Tedy já aspoň na tom pracuju… Jana NovákováRostliny jsou mí přátelé a provázejí mě …

Čerstvé a rozmanité plodiny z vlastní zahrady – jaké jsou možnosti samozásobování? Pokračovat ve čtení »

Smyslové chodníčky pro radost bosých nohou

Jsou to prvky, které mohou plnit úlohu cesty, ale mohou v zahradě i jen tak být… používány k relaxaci, masáži chodidel a stimulaci reflexních bodů na plosce nohy, vnímání různých povrchů,… Skládají se z různého počtu navazujících, ale oddělených plošek, každá z nich je vyplněna jiným materiálem. Ty se liší svou strukturou, jemností, pevností, tím, jak příjemně se na …

Smyslové chodníčky pro radost bosých nohou Pokračovat ve čtení »

Cesty zahradou

Ano, zahradou taky chodíme… Nejdříve si uvědomíme, kam mají cesty vést, a jak často je budeme používat. Jestli také k nošení nákladu, svážení úrody kolečkem do sklepa, nebo pro děti na kole… skoro lepší, než trasu vymýšlet od stolu je podívat se, kudy se nejčastěji chodí… A možná přidat kousek trasy k nějakému hezkému zákoutí nebo místu …

Cesty zahradou Pokračovat ve čtení »

vrbicky

Upletu si… třeba plůtek z vrby…

A budu mít něco jiného než ostatní 😉 – protože svetr… a nebo košík…má každý ;-). Je ovšem potřeba vzpomenout si ve správný čas… třeba zrovna teď 😉 Na výplety a stavby můžeme použít několik druhů vrb. Živé vrbové stavby se vysazují nejčastěji v zimním nebo časně jarním období (nesmí mrznout). Sází se většinou do pruhu …

Upletu si… třeba plůtek z vrby… Pokračovat ve čtení »

klopeny zahon

Výhody a nevýhody klopených záhonů – čeho je víc?

Klopené záhony – jsou jen zajímavý zahradní prvek? Nebo princip sluneční pasti podporuje naši snahu něco vypěstovat? Jak je složité je vybudovat? Stojí to za tu práci? Na pár otázek mohu po pár letech, kdy jsem jeden takový měla na zahradě, dát odpověď… A ano, píšu už v minulém čase, měla… Mám ráda pokusy na vlastní …

Výhody a nevýhody klopených záhonů – čeho je víc? Pokračovat ve čtení »