stromy

kdoule1

Méně známé dřeviny – kdouloň obecná (Cydonia oblonga)

Pochází původně z JZ Asie, ale v současnosti je rozšířená po celém světě. Pěstovala se už ve středověku v klášterních a zámeckých zahradách. Už v tzv. Capitulare Karla I. Velikého (kolem r. 795) je jmenována jako jeden z 16 druhů pěstovaných ovocných stromů. Kdouloň může být keř nebo menší stromek. Plodí na loňských letorostech. Mladé větvičky jsou plstnatě chlupaté, listy …

Méně známé dřeviny – kdouloň obecná (Cydonia oblonga) Pokračovat ve čtení »

hloh rostlina

Méně známé dřeviny – hloh peřenoklaný Crataegus pinnatifida (cv. Big Mao)

Mám ho na zahradě asi 10 let. Je to hezký menší (teď…. jeho limity zatím neznám 😊) stromek roubovaný na planý hloh. Kvete v květnu, tvoří v řidší chocholičnatá květenství. Plody jsou na poměry hlohu fakt velké, červené s bílými tečkami, opadávají většinou v říjnu. Zůstávají pod stromem dokud je někdo nesní, takže je lze často zpracovat i …

Méně známé dřeviny – hloh peřenoklaný Crataegus pinnatifida (cv. Big Mao) Pokračovat ve čtení »

šípky v zimě

Zimní „plané“ čaje

Ráda chodím ven každý den (jo, ještě pořád naštěstí můžeme). A jsem zvyklá se jen tak toulat po mezích a po lesích a většinou si s vděčností a poděkováním mamince Zemi něco donést domů. Jestli nějaká vzpomínka na předky sběrače, nebo na má mladá tulácká léta, nebo prostě pocit, že člověk vždycky najde něco k jídlu… Jana …

Zimní „plané“ čaje Pokračovat ve čtení »

lisejniky

Lišejníky kolem nás. I v zahradách

Vídáme je leckde kolem sebe … tu v borovém lese, tu na zahradě, nebo i v městském parku. Zajímavé rostliny, které vypadají jako z jiného světa. A nebo aspoň odněkud z dalekého severu… Lišejníky…. Lišejníky jsou složené organismy. Jejich tělo se jmenuje stélka (thallus) a skládá se ze dvou organismů – houby (většinou vřeckovýtrusé) a …

Lišejníky kolem nás. I v zahradách Pokračovat ve čtení »

vrbicky

Upletu si… třeba plůtek z vrby…

A budu mít něco jiného než ostatní 😉 – protože svetr… a nebo košík…má každý ;-). Je ovšem potřeba vzpomenout si ve správný čas… třeba zrovna teď 😉 Na výplety a stavby můžeme použít několik druhů vrb. Živé vrbové stavby se vysazují nejčastěji v zimním nebo časně jarním období (nesmí mrznout). Sází se většinou do pruhu …

Upletu si… třeba plůtek z vrby… Pokračovat ve čtení »

vrba hlavatá

Tématicky jarně o vrbách

U příležitosti pozvolna se blížících Velikonoc a našich včelek radujících se z kvetoucí jívy jsem oprášila text o vrbách…                  Vrb u nás roste řada druhů (a také mnoho jejich kříženců), najdeme je nejen na hrázích rybníků a podél potoků a řek, ale některé druhy i na suchých, často ruderálních stanovištích (např. jívu). Drobné plazivé druhy …

Tématicky jarně o vrbách Pokračovat ve čtení »

vystava_starych_odrud

Pražská výstava letního ovoce

Byla už v uplynulém týdnu, v Domě ochránců přírody v Michli, a líbila se mi moc… Dokonce se mi povedlo, aniž jsem tušila předem, že budou, stihnout i přednášky Ing. Martina Lípy a Ing. Stanislava Bočka. Moc zajímavé, jako vždycky. I komentované ochutnávání jablíček a hrušek starých odrůd. A naprosto k nezaplacení (i když – vstup se neplatil 😉 …

Pražská výstava letního ovoce Pokračovat ve čtení »

Stromy_Mongolsko

Pohádkové stromy

 Pro dnešní výjimečný den tu mám pro vás speciální povídání o stromech 😉 Takovou koláž mých oblíbených úryvků z jedné knihy… Mrakoplaš byl městský mág, a i když věděl, že mezi jednotlivými stromy jsou určité rozdíly, podle kterých je jejich příbuzní a nejdražší přátelé rozeznávají, on to nedokázal. Určitě věděl jen to, že ze země rostou …

Pohádkové stromy Pokračovat ve čtení »

salaty

Vzduch už tady voní jarem, těšíme se na zahradu

Tak co, odpočinuli jste si přes zimu? A už se zas těšíte ven na zahradu? Já tedy ano, moc 🙂 Přes zimu jsem si udělala inventuru zásob semínek, u těch starých jsem zkusila, jestli ještě budou klíčit. No, skoro deset let staré petrželce, kterou sbíral ještě táta, se už fakt nechce… Ale měla jsem čas v klidu …

Vzduch už tady voní jarem, těšíme se na zahradu Pokračovat ve čtení »