Přírodní zahrada

Narcissus

Nabídka cibulovin pro podzimní sázení

Cibuloviny vhodné ke zplanění v zahradě Na jarní kvítka se člověk po zimě většinou těší nejvíc. Ale fajn jsou i později kvetoucí cibuloviny, navíc jsou oblíbené opylovači. Tyto mohou růst v trávníku nebo na okraji keřových výsadeb, nejen v záhoně. 150 Kč/bal, obsahuje 5ks od každého druhu 2. Talovín (Eranthis hyemalis), ladonička (CHionodoxa forbesii), krokus Princ Claus, sasanka …

Nabídka cibulovin pro podzimní sázení Pokračovat ve čtení »

kvet_a_motyl

Nové směsi semen kvetoucích rostlin pro opylovače

už jsou hotové… A protože jsem vloni dostávala dotazy na složení směsí, které už Zelená domácnost neměla na skladě, a protože chápu, že je fajn to vědět, už proto, aby si člověk nevyplel něco, co nechce… … tak bude složení směsí skládaných v říjnu 2022 uložené tady. Ještě postupem času, jak budou klíčit, budu malé …

Nové směsi semen kvetoucích rostlin pro opylovače Pokračovat ve čtení »

dynoviste2

Mé tři nejvíc neosvědčené zahradní akce minulého roku

Většinou v zimě přemýšlím, co se v minulé sezóně povedlo (a vy možná také). A pak občas napíšu, co se mi osvědčilo. O tom, co se neosvědčilo, píšu spíš výjimečně (třeba různá úskalí u vysokých záhonů…). A protože změna je život, pustím se do toho teď. Třeba někoho inspiruju – co nedělat 😉. A nebo co …

Mé tři nejvíc neosvědčené zahradní akce minulého roku Pokračovat ve čtení »

kdoule1

Méně známé dřeviny – kdouloň obecná (Cydonia oblonga)

Pochází původně z JZ Asie, ale v současnosti je rozšířená po celém světě. Pěstovala se už ve středověku v klášterních a zámeckých zahradách. Už v tzv. Capitulare Karla I. Velikého (kolem r. 795) je jmenována jako jeden z 16 druhů pěstovaných ovocných stromů. Kdouloň může být keř nebo menší stromek. Plodí na loňských letorostech. Mladé větvičky jsou plstnatě chlupaté, listy …

Méně známé dřeviny – kdouloň obecná (Cydonia oblonga) Pokračovat ve čtení »

hloh rostlina

Méně známé dřeviny – hloh peřenoklaný Crataegus pinnatifida (cv. Big Mao)

Mám ho na zahradě asi 10 let. Je to hezký menší (teď…. jeho limity zatím neznám 😊) stromek roubovaný na planý hloh. Kvete v květnu, tvoří v řidší chocholičnatá květenství. Plody jsou na poměry hlohu fakt velké, červené s bílými tečkami, opadávají většinou v říjnu. Zůstávají pod stromem dokud je někdo nesní, takže je lze často zpracovat i …

Méně známé dřeviny – hloh peřenoklaný Crataegus pinnatifida (cv. Big Mao) Pokračovat ve čtení »

knihy_Hmyzackov

Dneska knížky pro děti :-)

Rostislav Poláček (2021): Hmyzí pohádky z květinové zahrádky Ilustrace Lucia Pauliková. 87 stran Tuhle knížku už mám na stole docela dlouho, že si jí přečtu, až bude klidná chvilka. Nojo, ale zahradník a v sezóně klidná chvilka, žejo…Ale včera jsem si jí teda podala ke kafi, že si jednu pohádku přečtu. No dobře, tak ještě jednu… Už …

Dneska knížky pro děti 🙂 Pokračovat ve čtení »

zelenastrecha1

Zelené střechy pro malé stavbičky

Nebudu se pouštět do návodů, jak vytvořit regulérní zelenou střechu obytného domu nebo velké haly, to je s těmi všemi izolačními vrstvami, speciálními substráty a výpočty nosnosti konstrukcí velké téma pro specializované odborníky a firmy. Ale pojďme si zkusit vypěstovat něco zeleného na střeše kůlničky, kurníku, kadibudky a nebo, jako v našem případě, hmyzího domku. Budovali jsme …

Zelené střechy pro malé stavbičky Pokračovat ve čtení »

merlik vsedobr

Můj oblíbený plevel 6. :-)

Šestý díl bude o merlících a lebedách, které teď mají hlavní sezónu, a o použití „plevelů“ ve fytoterapii (protože sv. Jana je pro sběr bylinek významný den ;-)). Využití léčivých rostlin – fytoterapie – je samostatný vědní obor. Ale úřady evropského typu teď využití bylinek moc nepodporují. Já je podporuju, protože je máme už staletí …

Můj oblíbený plevel 6. 🙂 Pokračovat ve čtení »