bylinky

Polévkové koření ze zahrádky

Sice už jsem návod dávala do druhého bylinkového dílu, ale teď je zrovna čas, tak třeba se bude hodit…

Bylinky pro tuto směs sbírám po celý rok. Začínám hned na jaře planými rostlinami a končím na podzim, když sklízím mrkev a celer na uskladnění…

Do směsi dávám (všechno, a nebo co z toho mám):

  • Plané rostliny (list nebo nať): kopřiva, bršlice, popenec, pampeliška (spíš méně), sedmikráska, violka vonná, jitrocel, řeřišnice, bedrník, krvavec menší, řebříček, lze i česnek medvědí nebo podivný,…
  • Pěstované (listy): libeček, petržel, mrkev, celer, pažitka, cibule sečka, červená řepa, mangold, lze i ředkvička, kedluben, květák,…

A třeba si doplníte ještě další (jen pozor na ty výrazně voňavé typu dobromysl a šalvěj, ty se mi do této směsi nehodí…)

Čistou nať/listy důkladně usuším, ideálně v jedné vrstvě ve stínu, případně ve svazečcích na vzdušném místě. Taky lze opatrně v troubě – využít zbytkového tepla po pečení, a nebo na nejnižší stupeň v sušičce.   Dobře suché jsou, když při zlomení praskají, nesmí pružit.

Suché bylinky shromažďuji ve velkých „okurkových“ lahvích (a píšu si, co už tam mám….). Po dosušení posledních druhů všechno vysypu do velké nádoby (používám obvykle lavorek nebo pekáč, ten modrý litinový, když je toho míň…), lehce drtím, vyndávám silné stonky, míchám… Někdo ještě prosívá, aby měl směs opravdu jemnou. Já ne, já mám ty kousíčky ve směsi ráda…

Takže vlastně pokud je dost kapacit na sušení i času, lze to zvládnout nadvakrát (jaro a podzim). No a pak to míchání, drcení a ukládání. To už kdykoliv 😊

Směs používám hlavně do polévek (vývarů i zeleninových), ale taky do různých bramborových placiček s bylinkami, zapékaných jídel, do mletých mas i omáček, velikonoční nádivky,…

rozdelovnik