Mám ho na zahradě asi 10 let. Je to hezký menší (teď…. jeho limity zatím neznám 😊) stromek roubovaný na planý hloh.
Kvete v květnu, tvoří v řidší chocholičnatá květenství. Plody jsou na poměry hlohu fakt velké, červené s bílými tečkami, opadávají většinou v říjnu. Zůstávají pod stromem dokud je někdo nesní, takže je lze často zpracovat i později, až je čas. Zkoušela jsem je sbírat až do konce roku, pořád to šlo…
Chuť hložinek z mého stromku je dosti nevýrazná, struktura brzy moučnatá. Výhoda je, že plody jsou velké a jdou dobře vypeckovat, zbyde hodně hmoty ke zpracování. Plus ta semena – dají se vyprat, usušit, používat podobně jako známější třešňové pecky.
Léčivý je předpokládám podobně jako plané druhy – to znamená na srdečně cévní problémy.
V asijských krajích se plody tohoto hlohu suší a kandují, příp. obalují v karamelu – viz video Liziqi (někde kolem 1:30).
U nás má tradici výroba povidel a likérů, takže ho můžeme zpracovat i takto 😊.
Jak ho tedy použít:
- Sušení na čaj: Rozpůlit, vypeckovat a usušit, pak používat jako šípky (předem namočit, pak připravit odvar).
- Kandované hložinky: Rozpůlit, vypeckovat, kandovat: Z 0,5 l vody a 1 kg krystalového cukru připravit sirup, v něm pár minut povařit hložinky. Nechat stát do druhého dne, pak scedit, sirup převařit a znovu s ním zalít ovoce. Opakovat 10 dní. (A zkusit si ty hložinky nesníst už cestou…). Potom ovoce nechat na sítku odkapat. Má se obalovat v jemném krystalovém cukru a nechat vyschnout. Já už hložinky jen ukládám do krabičky do lednice, protože i bez obalování už jsou sladké hodně…
- Sirup: je to, co zbyde po kandování. Ideální vedlejší produkt bez další práce 😊
- Hlohová povidla: Hložinky jen překrájet, trochu podlít, dusit (ideálně na kamnech, když se topí) – pak prolisovat přes síto a event. dochutit – cukr, citronová šťáva (asi by mohlo být podle chuti i koření – hřebíček, skořice,…). Ještě to pak chvíli vařím kvůli zahuštění, naplním skleničky a raději je ještě zavařím (ca 20 minut na 800 nebo mírným varem). Povidla používám klasicky na koláče. A výhledově chci zkusit, jestli by se dala udělat i hlohová omáčka k masu.
- Tinktura: překrojit, event. podrtit, zalít co nejsilnějším alkoholem (např. vodka, žitná,….). Nechat louhovat 3-4 týdny, pak scedit a uložit v ideálně tmavé lahvi.
- Likér ! 1 kg omytých hložinek (pokud možno pomačkaných nebo podrcených, já je půlila a pak dostaly dvě rány paličkou na maso) zasypat 100g třtinového cukru a zaít vodkou nebo žitnou. Přidat 2 ks skořice (příp. i hřebíček) a nechat 5-6 týdnů uležet. Poté scedit a podle chuti dosladit (klidně i medem).
I hložinky našich domácích druhů by jistě šly takhle zpracovat, ale bylo by to mnohem pracnější (kandovat plané hložinky bych fakt nechtěla…). Takže se většinou jen suší na čaj…
Rostliny jsou mí přátelé a provázejí mě od dětství. Zahrada je můj oblíbený obývací pokoj i jídelna.
Jsem šťastná, když můžu pomáhat svým klientům, i těm zaneprázdněným, vytvořit krásnou a živou zahradu, která nevyžaduje každodenní péči, ale přesto jim dává spoustu radosti i leccos dobrého k snědku.
O své cestě k zahradám píšu zde >>