zelenastrecha1

Zelené střechy pro malé stavbičky

Nebudu se pouštět do návodů, jak vytvořit regulérní zelenou střechu obytného domu nebo velké haly, to je s těmi všemi izolačními vrstvami, speciálními substráty a výpočty nosnosti konstrukcí velké téma pro specializované odborníky a firmy.

Ale pojďme si zkusit vypěstovat něco zeleného na střeše kůlničky, kurníku, kadibudky a nebo, jako v našem případě, hmyzího domku.

Budovali jsme ho vloni, takže zkušenosti jsou aktuálně roční…

zelenastrecha

Postup:

  1. Jako izolaci jsme na střechu z prken (s mírným sklonem) položili asfaltový papír.
  2. Kolem střechy jsme udělali z latí okraj ca 3 cm. Nijak moc jsme je neopracovávali, občas někde milimetr nedoléhaly – z toho jsme udělali záměr, aby při větším dešti bez potíží odtekla voda.
  3. Z úzkých latí jsme udělali tři přepážky, které jednak upevní asfaltový papír, jednak budou zachycovat substrát, aby se nesesouval ze svahu 😉
  4. Naplnili jsme ca 3 cm vrstvou substrátu (kompost, zemina z krtiny a písek)
  5. Vysadili suchomilné rostliny, lehce zalili (a opatrně zalévali v hodně suchých obdobích, než rostliny dobře zakořenily).
  6. Sbírali jsme větve, které na střechu padaly z okolních stromů a odháněli našeho kocoura, který si jeden roh oblíbil jako pozorovatelnu.
  7. Na jaře druhého roku je střecha téměř souvisle zarostlá.
zelenastrecha2

Rostliny, které se hodí na toto stanoviště:

  1. Netřesky ve všech libovolných kultivarech
  2. Naše nízké rozchodníky (bílý, ostrý, šestiřadý,…)
  3. Rozchodník pochybný (Sedum spurium),  r. skalní (S.rupestre),  S. spathulifolium, …
  4. Další sukulenty – Delosperma, šrucha, kosmatec,…
sukulenty

Za pokus by stály hvozdíky, mateřídoušky, některé lomikameny, kostřavy,…. – kdo má možnost pohlídat v suchých obdobích.

V každém případě toto jsou ideální stanoviště pro rostliny adaptované na sucho. Poznají se na první pohled.  Jsou to buď sukulenty – se silnou pokožkou a pletivy, která akumulují vodu (dužnaté rostliny – netřesky, rozchodníky,…), nebo rostliny, které umí omezit výpar. Mají třeba úzké a/nebo svinuté listy, pokryté kutikulou, trichomy apod. (trávy – kostřavy,… nebo řebříčky, rožce, čistec byzantský a mnoho dalších podobných rostlin. Z těch planých, inspiraci najdeme třeba v Českém krasu nebo na kopcích Českého středohoří.

netresky
rozdelovnik

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *