Nahlédneme spolu občas, řekněme jednou za měsíc, do mé knihovny? Do sekce permakultura, zahrady, soběstačnost, jedlé rostliny, bylinky, botanika, krajina,…
Pokud chcete – vítejte, jen prosím, kafe, čaj a brýle musíte mít své 🙂 Knihy dodám…
Jako první – mí první a osvědčení průvodci jedlými rostlinami. Kromě těch živých, na které s vděčností a s úsměvem vzpomínám – a to byli hlavně pan profesor Josef Holub, a RNDr. Jirka Sádlo na exkurzích České botanické společnosti v letech sedmdesátých a osmdesátých, kdysi…
Dagmar Lánská – Plané rostliny v kuchyni
Tohle byla ve své době, kdy používání planých rostlin nebyla taková móda jako dnes, neobvyklá a jedinečná kniha…. Na úvod málo teorie, to je také neobvyklé 😉 a hlavní část – strany 11-155, se věnují rostlinám.
Jak která vypadá, kde roste, co obsahuje,… no a pak to, proč jsem si knihu pořídila – recepty. Někdy je rostlina jen doplněk nebo ozdoba, ale často hlavní surovina. Je pravda, že některé rostliny a jejich použití je známé a obvyklé (lesní jahody, borůvky, lískové ořechy, květy černého bezu,…), ale mnohé se tehdy běžně nesbíraly a nepoužívaly (bedrník, pupava, chmel, netřesk, dřínky, …). Taky už tady najdeme dnešní „klasiku“ – listy smažené v těstíčku (jitrocel) a kdoulový „sýr“.
Každopádně toto je příjemná kniha, které se dá věřit.
Detlev Henschel – Plané rostliny k jídlu
Velmi „koncentrovaná“ kniha, řekla bych spíš v survival stylu. Úvod taky poměrně krátký, ale zahrnuje třeba i jednoduché schéma, jak vyrobit mast, zpracovat kořen na mouku nebo co dělat při otravě. Jo, je důležité zdůrazňovat, že nesbírám to, co stoprocentně neznám, to je potřeba pořád (tím spíš, když se tak rozhlížím po těch dnešních internetech a vidím, co vidím….).
Kniha obsahuje víc než stovku rostlin, dokonce i mořské řasy a lišejník. Mnohé z nich jsou fakt velmi dobré, některé poživatelné, když je člověk v nouzi (ta známá houbařská stupnice od poživatelné k jedlé a výtečné 😉 ). Každé rostlině je věnovaná dvoustrana, na jedné straně text s popisem, stanovištěm, možnostmi záměny, a ve žlutém rámečku viditelně použití. Druhy jsou v knize uspořádané podle barvy květu. A aby byla kniha využitá úplně celá, jsou na vnitřních stranách desek tabulky s nejvhodnější dobou sběru rostlin.
Určitě doporučuju, a nejen dobrodruhům!
Alexander Heil – Rajská zahrada,
s podtituly Pěstujeme jedlé vytrvalé rostliny. Přehled od A do Z
Ve stylu permakultury pojatá kniha, která obsahuje přes 140 druhů rostlin vhodných k vytvoření víceletého porostu, a zdaleka nezahrnuje jen pěstované květiny (bohyšky, denivky, zavinutku,…) a vytrvalé zeleniny (cibule sečka, křen, topinambur,…), ale i plané rostliny (řeřišnice, blatouch, barborka,…).. Uspořádaná je podle jedlých částí rostlin. Obsahuje i některé rostliny vodní.
Popis a charakteristika druhů je doprovázená černobílou kresbou, ale v knize jsou pro opticky zaměřené čtenáře také dva bloky barevných fotografií rostlin.
V úvodu najdeme na pár stránkách shrnuté principy permakultury a popis charakteristických prvků – jedlé lesní zahrady, sluneční pasti, vyvýšených záhonů, bylinkové spirály,… Ty lze považovat za návod, jak je vytvořit, což je také na dobu vydání knihy zajímavý počin. I tato kniha mě hodně ovlivnila, a nejen tím, že od doby, co jí mám, ráda zdobím jídla květy orlíčků 😊
Rostliny jsou mí přátelé a provázejí mě od dětství. Zahrada je můj oblíbený obývací pokoj i jídelna.
Jsem šťastná, když můžu pomáhat svým klientům, i těm zaneprázdněným, vytvořit krásnou a živou zahradu, která nevyžaduje každodenní péči, ale přesto jim dává spoustu radosti i leccos dobrého k snědku.
O své cestě k zahradám píšu zde >>