A budu mít něco jiného než ostatní 😉 – protože svetr… a nebo košík…má každý ;-). Je ovšem potřeba vzpomenout si ve správný čas… třeba zrovna teď 😉
Na výplety a stavby můžeme použít několik druhů vrb.
Živé vrbové stavby se vysazují nejčastěji v zimním nebo časně jarním období (nesmí mrznout). Sází se většinou do pruhu mulčovací textilie (doporučila bych ji později odstranit – já to po roce udělala…), jinak je následná údržba o dost obtížnější. Do textilie si vytvoříme kovovým předmětem otvory, do kterých budeme vkládat pruty. Použít jde třeba roxory, starý majzlík nebo jiný předmět odpovídající tloušťky. Pruty je vhodné na straně, kterou budeme vpravovat do země, zastříhnout do špičky. Pak je zapustíme do hloubky zhruba 30cm.
Silnější pruty vytvoří kostru stavby, slabšími budeme vyplétat. Obvykle se používají ještě horizontálně vplétané pruty pro zpevnění stavby. Ty nekoření v zemi, tedy uschnou a po několika letech se rozpadnou. To už nám ale nevadí, protože v té době už bude objekt proplétáním prutů dostatečně pevný a zahuštěný. Než se to stane, bude těmito horizontálně vedenými pruty zpevněný a vyrovnaný.
Pruty je potřeba v místech, kde se kříží kosterní a doplňkové, svázat. Někdo dává přednost provazům z přírodních materiálů, někdo naopak syntetickým. Dalším krokem je konečná úprava, hlavně zastřižení prutů v potřebné výšce. Poté se prostor kolem prutů utuží, povrch textilie se obvykle ukryje vrstvu mulče (štěpky, kačírku, event. mulčovací kůry).
Vrbové stavby jde pěstovat také ze sazenic, které můžeme vysazovat po celý rok. Sází se do připraveného rigolu a je důležité je pečlivě zalévat. Toto je ovšem méně tradiční a řidčeji využívaný postup, nákladnější a náročnější na pečlivost.
Kromě plůtků můžeme vysadit i různé tunely, iglú a jiné skrýše, lavičky a další prvky podle vlastní fantazie. Komu se to zdá složité a netroufá si založit vrbové prvky sám (třeba za pomoci dětí, je to zajímavé dobrodružství, stejně jako pozorování, jak pruty rychle ožijí J), může si pozvat specializovanou firmu, kterých už u nás existuje několik.
Ve vegetačním období je potřeba dohlédnout, aby vysazené vrby neuschly. Průběžně se nové boční větévky zaplétají do stavby. Když se zdá, že výhony příliš přerůstají, v zimě je možno je seříznout.
Ano, tyto prvky dají práci a nejsou zdaleka bezúdržbové… ale zase jsou hezké a originální 😉
A další využití vrb tady 🙂
Rostliny jsou mí přátelé a provázejí mě od dětství. Zahrada je můj oblíbený obývací pokoj i jídelna.
Jsem šťastná, když můžu pomáhat svým klientům, i těm zaneprázdněným, vytvořit krásnou a živou zahradu, která nevyžaduje každodenní péči, ale přesto jim dává spoustu radosti i leccos dobrého k snědku.
O své cestě k zahradám píšu zde >>