Naše Žofka

Vzpomínám si přesně, kde jsem viděla rosničku u nás ve vsi poprvé. Takový zarostlý rybník tam máme, plný docela zajímavých rostlin. A mezi nimi jsem jí potkala. Byla krásná 🙂 A poprvé tak zblízka!

Za několik let, přesně v roce 2005, jsem – jako pokaždé tam – byla v zahradě, podívat se, jak roste naše zelenina, a jestli něco nepotřebuje. Něco mě zadrželo u fazolek.  Když  jsem lépe zaostřila, nevěřila jsem svým očím. Ona si tam sedí, na tyčce k fazolce, krásná, maskovaná, a tváří se, že tam není :-).

Od té doby o ní vím, občas jí potkám – bývá schovaná mezi listy meduňky nebo na stonku hrášku. Někdy (často) jí jen slyším.

Je to naše šprýmařka. Jednou jsem se jí pěkně lekla – když mi vypadla do ruky z poštovní schránky ve slušivém růžovohnědém kabátku. Do té doby jsem netušila, že nejen chameleon, ale i rosnička může změnit vizáž podle prostředí, údajně prý reaguje na teplotu a vlhkost.

 

Ovšem její dětičky jsem viděla jen párkrát, jako v červnu 2013…

Doufám, že se jim všem u nás bude ještě dlouho líbit, máme je rádi :-).

Vivat Hyla!

Jana Nováková
Rostliny jsou mí přátelé a provázejí mě od dětství a zahrada je můj oblíbený obývací pokoj i jídelna. Jsem šťastná, když můžu pomáhat svým klientům, i těm zaneprázdněným, vytvořit krásnou a živou zahradu, která nevyžaduje každodenní péči, ale přesto jim dává spoustu radosti i leccos dobrého k snědku. O své cestě k zahradám píšu zde >>
Komentáře

Přidat komentář

  • Ochutnejte divočinu

    Mých TOP 5 jedlých planých rostlin Určitě všechny znáte. A jíte je? - Stáhněte si eBook zdarma a ochutnejte pár běžných plevelů :-)