Jak to bylo s vysokým záhonem – aneb nastudovaný návod a moje zkušenost

Plánujete vybudovat si vysoký nebo vyvýšený záhon?

Chtěla jsem si tento typ záhonu v roce 2009 vlastnoručně vyzkoušet přesně podle návodu. A jak to dopadlo?

 Vysoké záhony nemají zpevněné boky, jsou na průřezu oblé, proto mají větší pěstební plochu, vyvýšené mají boky zpevněné prkny, cihlami, tvarovkami, vrbovým výpletem,…. Tyto záhony mají – jako všechno – své výhody i nevýhody.

Jako při jakýchkoliv plánech, doporučuju nejdřív svojí zahradu pozorovat a vyhodnotit si podmínky…

Takže – jak to probíhalo?

Postup byl klasický:

Vyměřila jsem si rozměry podle své figury tak, abych v pohodě všude dosáhla. Ryla jsem na hloubku rýče, odkládala jsem zvlášť drny a zvlášť čistou zeminu.

Dno jsem srovnala hráběmi a vyložila králičím pletivem proti hryzcům.

Pak jsem dovnitř vršila materiál, od nejhrubšího k jemnějšímu, střídala jsem složky více uhlíkaté i více dusíkaté. Nejdříve větve z průklestu.

drny,

materiál ze zazimovaného jezírka,

trávu od sekačky,

zeminu ze záhonu, navrch kompost.

Zalila jsem, osela a osadila jsem, pěstovala jsem, radovala jsem se.

První sezónu vše fungovalo naprosto fantasticky, dokonce rajčata na tomto záhonu nebyla napadená plísní bramborovou.

První zimu mi do záhonu hryzci vlezli vrchem. Bohužel si sebou přinesli i zimní zásoby, které obsahovaly zejména topinambury :-(. Ty se z hrubého základu z větví dostávají fakt špatně…

Poučení pro mě na mou zahradu:

Hryzce tu prostě mám, takže s nimi musím počítat a nebudovat jim „domečky“. Větve bych příště předem seštěpkovala. Rytím do hloubky jsem si zbytečně přidělala práci (hryzci si s rabicovým pletivem stejně poradili), kdybych jen vršila na povrch, případně na kartóny, dost bych si jí ušetřila. Jen bych spotřebovala víc kompostu navrch – což nevadí, máme ho spousty…

Jana Nováková
Rostliny jsou mí přátelé a provázejí mě od dětství a zahrada je můj oblíbený obývací pokoj i jídelna. Jsem šťastná, když můžu pomáhat svým klientům, i těm zaneprázdněným, vytvořit krásnou a živou zahradu, která nevyžaduje každodenní péči, ale přesto jim dává spoustu radosti i leccos dobrého k snědku. O své cestě k zahradám píšu zde >>
Komentáře
  1. D. Kubiszová napsal:

    Dobrý den, mám podobnou zkušenost. Vysoký záhon jsem budovala podle předem nastudovaných dostupných informací v roce 2014. Jednalo se o typ se zpevněnými boky, pod terénem do hloubky 40 cm, nad terénem 40 cm. Dole síto proti havěti, na to klády, větve, travní drny, kartony, suché listí, horší půda, ornice, kompost. Moje závěry ve třetím roce od založení: Zemina v záhonu klesá cca o 10 cm ročně – tak tak stíhám doplňovat kompostem. Zelenina roste fantasticky, rajčata v prvním roce neuvěřitelně silná a obsypána hrozny plodů – bohužel plíseň přišla neúprosně brzo….. Ostatní zelenina bez problémů. Hned první zimu mi do záhonu nalezli hryzci nebo hraboši – patrně vrchem – láká je teplo a skvělé podmínky na dně záhonu. Dodnes se mi je nepodařilo vyhnat ani odchytit – jedy nepoužívám, máme psa i kočku. neustále pozvedlá půda a všudepřítomné chodbičky mě už nebaví. Zatím se jako nejúčinnější řešení jeví použití nevzhledných tyčí s pet láhvema, které se větrem otáčí a rachotí. Abych to uzavřela – při budování dalšího záhonu tomu rozhodně nevěnuji tolik úsilí. Nebudu hloubit pod úroveň terénu, na síto proti hryzcům kašlu. Nepoužiji klády dřeva a větve, které pak vlivem trouchnivění způsobují výrazný pokles půdy. Hezký den.

  2. Jana Nováková napsal:

    Dobrý den, děkuji za reakci. Ano, naprosto stejná zkušenost… Ono ty vyučované principy a návody jsou fajn, ale stejně podle mě naprosto zásadní je vycházet z toho, jaké jsou podmínky na mém pozemku, včetně té “havěti” :-). Co se rajčat a plísně týká, opravdu nejlépe mi odolávají ta drobná divoká… ale jsou opravdu pidimini a při trhání mi často pukají, takže je to něco za něco. Chystám se vyzkoušet stříšku z fólie nad rostliny na konec sezóny, jestli se osvědčí (zase možná bude zádrhel, že nebude moc odolná větru) – uvidíme.

Přidat komentář

  • Ochutnejte divočinu

    Mých TOP 5 jedlých planých rostlin Určitě všechny znáte. A jíte je? - Stáhněte si eBook zdarma a ochutnejte pár běžných plevelů :-)