kdoule1

Méně známé dřeviny – kdouloň obecná (Cydonia oblonga)

Někde známá (třeba ve Španělsku, tam občas roste i podél cest, jako u nás mirabelka), ale u nás zatím moc ne…

Pochází původně z JZ Asie, ale v současnosti je rozšířená po celém světě. Pěstovala se už ve středověku v klášterních a zámeckých zahradách. Už v tzv. Capitulare Karla I. Velikého (kolem r. 795) je jmenována jako jeden z 16 druhů pěstovaných ovocných stromů.

kdoulon_habitus

Kdouloň může být keř nebo menší stromek. Plodí na loňských letorostech. Mladé větvičky jsou plstnatě chlupaté, listy okrouhlé a větší a tužší než u jabloní, květy ve srovnání s jabloňovými větší, narůžovělé.

kdoule_kvet

Plody tvarem připomínají jablka nebo hrušky (podle kultivaru), v době zralosti jsou žluté a na povrchu víc nebo míň plstnaté. Uvnitř plodu kolem jádřince bývají skupiny tvrdých buněk (ještě o dost výraznější než u některých hrušek), které se doporučuje při přípravě kompotu vykrojit. Nebo se plody zpracovávají celé (i se slupkou – bez chmýru, a i s jádřincem, a event. teprve dodatečně se propasírují). Kdoule krásně voní a obsahuje hodně pektinu (dobře želíruje), ale málo vody – bývají tuhé a „suché“.

kdoule_plody

Co s nimi?

  • Na vůni, jen tak položit na skříňku (a když do  skříně, tak na ní nezapomenout!) 😊
  • Povidla: ovoce omýt, odstranit chmýří, nakrájet na kousky. V hrnci přiměřeně podlít vodou, event. přidat skořici (celou) a dusit (taky ideálně na kamnech, když se topí…). Pak prolisovat – jde to špatně, použila jsem šnekový odšťavňovač na ovoce. Ještě chvíli povařit, aby se povidla zahustila, dosladit, event. přidat trochu citronové šťávy. Ve skleničkách chvíli sterilovat (ca 20 minut na 80o nebo mírným varem). Použití má jako „obyčejná“ hrušková povidla…
kolac
  • Klasický džem: Ovoce před zpracováním omýt (odstranit chloupky). Vykrájet jádřince, případně i oloupat. Nakrájené kousky dávat do vody s citronovou šťávou, aby nehnědly. Zalít vodou, aby byly ponořené, přidat citronovou šťávu (1 citron nebo 1 lžičku kyseliny citronové na 1 kg kdoulí). Vařit do změknutí, rozmixovat. Přidat 350 g cukru na 1 kg ovoce a vařit, než se rozpustí. Naplnit skleničky, uchovat v ledničce, nebo sterilovat.
  • Rosol: Z ca 1 kg kdoulí očistit chmýří, nakrájet je na plátky. Vkládat do citronové vody, aby nezhnědly. Nechat okapat. Přilít 1 l vody, vařit, dokud se plody nerozvaří. Do síta vložit plátýnko, kdoule i se šťávou do něj vlít a nechat volně prokapat (Nemíchat, nemačkat, tak zůstane šťáva čirá!). 40 dkg cukru krystal přelít 1,25 dl bílého vína a nechat v hrnci zkaramelizovat. Přilít kdoulovou šťávu a vařit tak dlouho, až bude želírovat. Sebrat pěnu, přidat asi půl deci citronové šťávy. Plnit do sklenic, nechat vychladnout. Povrch pokapat griotkou, povázat celofánem.
  • Kompot: Loupat, krájet na kousky, dávat do vody s citronovou šťávou. Do skleniček, zalít cukrovým nálevem (25 dkg cukru/1l vody). Zavařovat klidně trochu déle než ostatní kompoty, kdoule jsou tvrdé. Je to pracné, ale voňavé ;-).
kdoule_produkty
  • Ovocná „kůže“: kdoule oloupat, odstranit jádřince, nakrájet na kousky. Podlít podle potřeby a dusit do změknutí, aby šlo rozmixovat. Sušit v tenké vrstvě v sušičce nebo v troubě, pak nastříhat na kousky nebo na proužky a svinout. Ve Španělsku se podobná, ale měkčí rosolovitá hmota, nakrájená ve vyšší vrstvě na plátky, dostane pod názvem membrillo.
  • Kandované kdoule: Kdoule jen otřít od chmýří nebo omýt, vykrájet jaderníky, nakrájet na drobnější kousky. Připravit si nasycený roztok cukru (na 1l vody 1kg cukru, vařit a dosypávat, až se přestane rozpouštět – bývá to asi 1,7kg), do vařícího vsypat kdoule, krátce povařit (ca 5 minut). Nechat v syrupu do druhého dne (nebo i déle), scedit, sušit (ideální je sušička, pokud lze).
  • Syrup je vedlejší produkt kandování, a nebo ho jde přetvořit na likér.
  • Likér (složitější postup – když nedělám kandované): 10 středních kdoulí očistit a i se slupkou a jádřinci nakrájet na drobné kousky nebo nastrouhat. Prosypat ca 40 dkg cukru krystal (může být i třtinový), přidat skořici, event. vanilku nebo hřebíček, zalít alkoholem (hodí se žitná, ale třeba i bílý rum). Nechat 6-10 týdnů, občas protřepat. Pak přefiltrovat a nalít do hezkých lahviček 😊. Vychlazené a případně ještě s kolečkem citrónu je výborný 😊
rozdelovnik

Chci vědět, až zas napíšeš něco k tomuto tématu…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *