kamcatky_plody

Méně známé dřeviny – zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica)

Zní to divně – jíst plody zimolezu. A to není divu, protože plody zimolezů považují některé zdroje (třeba Botany.cz) kvůli obsahu saponinů za jedovaté. Naopak PFAF má u většiny zimolezů aspoň jedno jablíčko „jedlosti“… No, plody ostatních zimolezů jsem jíst nezkoušela a nejspíš ani nebudu.

zimolez-plod

ALE! Ale tomuhle zimolezu se říká taky „kamčatská borůvka“ a i když je podlouhlejší než naše borůvky, chuťově jí docela připomíná (ale mnohem líp se trhá 😉).

Taxonomicky je v okolí tohoto zimolezu poněkud chaos. Zimolez modrý (Lonicera caerulea) roste na severní polokouli (ale ve střední Evropě ne…), na humózních a živinami spíš chudších půdách v lesích vyšších poloh. V jeho rámci se odlišují drobné druhy, které se liší mj. chutí plodů. V sibiřské části Ruska rostou zimolez jedlý (L. edulis) a z. kamčatský (L. kamtschatica). A jsme tam, kde jsme chtěli být…

Zimolez_plody

Oba tyto druhy mají plody jedlé, plody toho prvního prý připomínají chutí vlochyni, no a ten druhý má plody trochu větší, chutné, je často šlechtěný a existují snad stovky jeho kultivarů. Šlechtí ho hlavně v Rusku (odrůdy Amur, Altaj, Atut, Sinij Utes, Volchova, Vostorg, Leningradský velikán,…), ale i v Americe, hlavně v Kanadě (Blue Velvet, Boreal Beast, Boreal Beuty, Boreal Blizzard, Honeybee,…), nověji i v Evropě (polské Wojtek, Jolanta,… i naše Fialka, Průhonický letní,…). Odrůdy se chutí liší, doporučuji před pořízením ochutnat a vybrat podle sebe (nám například moc nechutná Duet…).

zimolez_kvet

A jak vypadá, když si ho zasadíme?

Zimolez kamčatský je keř většinou do 2m vysoký, s rezavě hnědou kůrou, která se odlupuje v úzkých pásech. Listy jsou vstřícné, oválné. Zvoncovité světle žluté květy jsou po dvou na společné květní stopce, plody jsou oválné, až 1,5cm dlouhé, tvarem se podle odrůd trochu liší.

zimolez_plody_tvar

Na podzim není moc vzhledný, protože listí opadává brzy (jak je zvyklý ze své severské domoviny). Na jaře kvete jako jeden z prvních (letos už přelom února a března…), nejranějším odrůdám dozrávají plody už od dubna, těm nejpozdnějším až v červenci/srpnu. Z velkého keře se prý dá sklidit i 2-3kg plodů.

zimolez_ker

Na pěstební podmínky není zimolez kamčatský náročný, na rozdíl od kanadských borůvek nevyžaduje kyselé půdy (a tedy doplňování rašeliny). Dobře prosperuje v naprosto průměrných zahradních podmínkách. Pro dobré opylení se vysazují aspoň dvě různé odrůdy. Já ho mám tak oblíbený, že už začínám druhou desítku těch odrůd…

zimolez_kolac

Jak plody zimolezu používám:

  • Jako borůvky – syrové, se šlehačkou, s jogurtem, na ozdobu dezertů
  • Do pečených moučníků také (a jistě by se s nimi daly naplnit knedlíky)
  • Džemy, marmelády, želé, …
  • Součást pečeného čaje
  • Zmrzlina
  • Určitě by se dal i kvasit (ale tolik jsme ho zatím nikdy neměli…)
zmrzlina-ze-zimolezu

Tak co, zkusíte ho taky?

…..

Zdroje:

Botany.cz: Lonicera caerulea – zimolez modrý

PFAF: Lonicera caerulea – Sweetberry honeysuckle

zimolez_livance
rozdelovnik

Chci vědět, až zas napíšeš něco k tomuto tématu…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *